Hoşgeldiniz, Giriş Hesabınız
Sepet Boş
    Türkçe (Turkish)

NEDEN YAYLI TERLİK…?

 

     İnsan vücudunda  cildin hemen altında bir çok toplar damar yer alır. Bu damarların görevi;  kirli kanı kalbe ulaştırmaktır. Bazı  nedenlerden dolayı bu damarlar esner, genişler,  işlevleri ve görünümleri bozulur.

   Varis toplardamarların geri döndürülemez biçimde ve anormal şekilde genişlemesidir. Bacaklarda cilt altında  mavi ve kıvrılmış şişlikler halinde görülür. Varisler erkek  nüfusunun % 15-20’sinde, bayan nüfusun ise  % 30-35’inde insan yaşamının değişik evrelerinde görülebilir.

Varislerin oluşmasında bilinen tek ortak neden; toplar damarlardaki  kapakçıkların fonksiyonlarının bozulması veya zarar görmüş olmasıdır. Damarlardaki kapakçıklar; kanın damar içerisinde doğru yönde, yani kalbe doğru  akmasını sağlar ve geriye kaçmasını önler. Vücutta dolaşan atar damarlar ile organları beslemektedir. Toplar damarlar vasıtası ile de  yeniden kalbe dönmektedir. Atar damarlar  basınç sistemi ile çalışırken, toplar damarlar  kapak sistemi ile çalışırlar. Bacaklardaki toplar damarlar yer çekimine karşı  işlem gördüğü için toplar damarlardaki  kapaklar ve bacak kasları dolaşımı sağlarlar. Baldır kasları adeta bir kas pompası görevi görür. Normalde toplardamarlar  bacaklardaki oksijeni azalmış olan kanı kalbe getiren damarlardır. Ayakta dururken kanın; bacaklardan kalbe pompalanması  baldır ve ayaktaki adeleler aracılığı ile gerçekleşir. Yaş ilerledikçe ya da çeşitli hastalıkların etkisi ile  toplardamarlar zayıflar. Toplar damarlar zayıflayıp, gevşedikçe kanı kalbe gönderme görevi  bozulmaya başlar ve kan bacaklarda birikmeye başlar. Bir süre sonra  bacaklarda varisler, şişme ve deri değişiklikleri görülmeye başlar. Yıllarca  süren bu olay kronik (süregen ) venöz (toplardamar) yetmezliği olarak adlandırılır.  Ayakta dururken; toplardamarlar içerisindeki kan, yer çekiminin etkisi ile  aşağılara yani ayaklara geri akma eğilimindedir. Ancak toplardamarların içerisinde sadece bir yöne (kalp yönü)  açılan kapaklar bu geri akışa engel olurlar. Bu sayede yürürken baldırda adale pompası ile yukarı doğru  fırlatılan kanın; toplardamarların  kapakları ile yukarı tutunup aşağı doğru geri akmaları engellenir. Ancak toplardamarlardaki kapaklar bozulduğunda kan tutunamayıp aşağı doğru akmaya başlar ve ayaklarda kanın sürekli birikmesi ile bunun sonucunda da kronik venöz yetmezliğe neden olur.

 

    Tüm bu sorunların önüne geçebilmek amacı ile drt grup UZMAN HEKIMLER danışmanlığın da YAYLI TERLIK üretimini gerçekleştirdi.

Türkiye de bir ilk olan ; Model ve tasarımı ile İzmir de üretimi gerçekleşen ve Türk Patent Enstitüsün den koruma altında olan YAYLI TERLİK ,  sektörle buluşmasını İZMİR AYAKKABI FUARIN da gerçekleştiriyor

 

 

YAYLI TERLİK : Kas pompası ile kanın yukarıya çıkması ve kapakların fonksiyonlarını yapmasına yardımcı olur.

YAYLI TERLİK : Zeminden ayağa gelen şoku emerek onu rahatlatıcı bir masaja dönüştürür. Vücudun ağırlığını dengeler, yürüyüş şeklini düzenler ve kan akışını sağlar.

Ayak sağlığını düşünen ve yürürken maksimum konfor arayan kişiler için yaylı terlik kaçınılmazdır.

Özenle seçilmiş malzemeler ile ergonomik ve anatomik yapı göz önünde bulundurularak hafifliği ile yaylı terlik ortopedik bir özelliğe sahiptir.

Bu ürünün tüm modellerinde anatomik taban mevcuttur. 

Türk patent enstitüsü tarafından koruma altına alınan YAYLI TERLİK ; sabit oturanlar, ayakta çok duranlar ve yürüyüş yapanlar için mutlaka denenmelidir. 

 

                Tüm ürünlerimiz  www.yayliterlik.com   adresinden görülebilir.

 

 


Ana sayfaAna sayfaÜreticiler

Haber bülteni